Right now, the budget for the house is 400 dollars a month for groceries. This is for 2 adults and 1 cat. Florida is frigging expensive for food, but I’m determined to lower this bill. This explains why there will now be lots of boring talk about being frugal on this blog, y’all can skip that and just read the parts about exploding cupcakes.

Today’s effort is trying to write down the usual prices of everything that we buy at the grocery store. This means a long afternoon of hunting up crumpled receipts and trying to read the faded numbers, while wondering why the heck I bought something. Y’all envy my life.

Advertisements